2019/2020 Directory available 1 July

The Official Directory of the Catholic Church is a fundamental tool for anyone working within the Church and for those in the wider community who seek to make contact. Continue reading...

Click here for more

Prayer for August 23rd

YOUR CROSS, CRUCIFIED ONE, BIT DEEPLY INTO THEM IN TIMES OF TRIBULATION. FOR THEM DEATH HAS NO STING.

List of Deceased Clergy, only year of death known
List of Deceased Clergy, date of death unknown

or Search for: Day / / Year

or Search by Name


This is an historical record of the death of clergy in Australia for the 23rd of August:
  • 2009
    Rev Thomas Earls CP  Born 18/09/1933; Ordained 08/03/1958; Sydney, Melbourne etc.
  • 1884
    Rev Nicholas Bassetto OSA  Sandhurst dioc, Melbourne, Vic
  • 1899
    Rev Thomas King  Lismore, Surry Hills, Gosford, NSW
  • 1917
    Rev James O'Regan  Port Fairy etc - Diocese of Ballarat
  • 1919
    Rev Hugh O'Reilly  Perth dioc
  • 1935
    Rev James Henderson  Lismore dioc, NSW
  • 1941
    Rev William Laws CSsR  North Perth, WA; Melbourne
  • 1942
    Rev John Ellis  North Melbourne, etc, Vic
  • 1945
    Rev James O'Reilly  Gympie, Stanthorpe, etc, Qld
  • 1950
    Rev Leonard McCarthy MSC  Kensington, NSW, etc
  • 1967
    Rev Valerian Vincent Monckton OFM  Sydney; Townsville dioc, Qld; Riverside, Tas
  • 1970
    Rev Benedict O'Sullivan OP  Adelaide; Melbourne
  • 1971
    Rev Florence Richard Ryan  Lambton, etc, NSW
  • 1976
    Rev Albert E Lynch  Applecross, etc, WA
  • 1976
    Rev Patrick William O'Neill CSsR  Aitkenvale, Qld; Ballarat, Vic; Launceston, Tas, etc
  • 1978
    Rev Edward Gallagher CSsR  Ballarat, Vic, etc
  • 1987
    Rev Eladio Ros OSB  New Norcia, Perth, WA
  • 1990
    Rev Bernard John Moore MSC  Kensington, Randwick, NSW
  • 1991
    Rev Robert Dando MSC  Sydney, etc
  • 1993
    Rev Kevin Twomey MSC  Sydney; Darwin, etc
  • 2008
    Rev Rupert Dawson OFM  
  • 2008
    Most Rev Peter Quinn DCL STL  Born in Subiaco WA, 17/2/1928; ordained Priest for Perth 21/12/1950; consecrated Auxiliary Bishop to the Archbishop of Perth 27/8/1969. Titular Bishop of Falerone; appointed Bishop of Bunbury 4/8/1982; retired 20/12/2000.
Clergy who died in August, exact date of death unknown:
  • Rev Edward Kelly   Sandhurst dioc, Vic
  • Rev Daniel Kerrin   Sandhurst dioc, Vic
  • 1866Rev Patrick Verling   Melbourne dioc
  • 1924Rev Clement Cain CP   Sydney, etc
  • 1927Rev Thomas? Carrick   Sydney dioc
  • 2005Rev Christopher Coenan OPraem   Sydney, etc

NCP National Office

PO Box 295, Belmont Victoria 3216
74 Fryers Road, Belmont Victoria 3216
Ph: (03) 5244 3680
Fax: (03) 5244 4762
Email: national.office@ncp.catholic.org.au
Gatto & Co
Southern Cross Church Supplies
Catholic Commission for Employment Relations